Hanácký Večerník 27. října 2020 v článku Po 4 letech hotovo. Erby se dočkaly renovace, opravená radnice hýří barvami informoval o dokončení opravy olomoucké radnice na Horním náměstí, nacházející se v historickém středu města Olomouce právě toho dne odhalením renovovaných znaků po obou stranách radniční lodě.
S opravami střešní krytiny a historických krovů se začalo v lednu 2017, načež se pokračovalo opravou samotné budovy (obnova fasád, štukových a kamenných prvků, oplechování říms a parapetů, výměna svislých dešťových svodů, výměna a restaurování pískovcového obložení, oprava schodišť na východní a západní straně radnice, restaurování truhlářských i kovových výrobků, tj. mříží, bran, vrat i dveří u obou vstupů včetně nádvoří, oprava věže).
Olomoucká radnice na Horním náměstí Daniel Berka (Panda foto) |
Součástí stavebních úprav radnice byl také návrat slunečních hodin na fasádu a obnovení barevnosti znaků. Tyto zásahy jsou asi nejviditelnějším znakem opravené radnice. Probíhaly se souhlasem památkářů a za dohledu nejlepších odborníků v daných oborech. Prováděli je zkušení restaurátoři s dobrou pověstí: kamenické práce: Josef Petr, výtvarné práce: Radomír Surma, kovové prvky: Petr Hartmann, truhlářské práce: Michal Zlámal, zlatnické práce: Jan Bittner, věžníc hodiny: Tomáš Sušeň, obnova cymbálů: zvonař Rostislav Bouchal, jehož práci po jeho úmrtí dokončila zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová.
Heraldická výzdoba olomoucké radnice (na jedné straně jsou gotické a na druhé renesanční znaky), jíž se vrátila původní barevnost, je zajímavá tím, že seskupení znaků není nahodilé. Jde o ucelené soubory takzvané kurtoazní neboli dvorní heraldiky. Jsou to vlastně heraldické galerie jednotlivých panovnických dynastií (Jagellonci a Habsburkové).
Olomoucká radnice je tak zřejmě jedinou v České republice, která se může pochlubit dvěma dynastickými znakovými galeriemi, což svědčí o tom, že v době jejich vzniku byla Olomouc skutečným hlavním městem Markrabství moravského. Tehdejší vedení města bylo sebevědomé a mělo velmi vysoké cíle.
Heraldická galerie krále Vladislava II. Jagellonského nad hlavním vchodem
Prostoru nad hlavním vchodem do radnice vizuálně dominuje gotická dynastická galerie, jagellonská. Vznikla v období pozdní gotiky, někdy krátce po roce 1490, kdy český král Vladislav usedl i na uherský trůn.
Heraldická galerie císaře Rudolfa II. na renesanční lodžii
Na renesanční lodžii jsou erby z roku 1591. Jedná se o habsburskou galerii, vytvořenou za vlády císaře Rudolfa II. Šest desek na balustrádě reprezentuje císaře a jeho země. Znaky jsou uspořádány hierarchicky od nejvýznamnějšího zleva doprava. Nejprestižnější první místo je vyhrazeno císařskému znaku. Císařský orel má na hrudi polcený štítek vyjadřující spojení Rakous a Burgundska. Řazení následujících zemských znaků odpovídá znění císařského titulu. Na prvním místě je uherské království s polceným štítem, následuje český lev, kurtoazně obrácený tak, aby hleděl na další znak, vyjadřující titul arcivévody rakouského. Poslední dvě pole náleží zemským znakům Moravy a Slezska. Níže umístěná deska pak nese městský znak Olomouce.
Moravská hvězda v lodžii nad renesančním schodištěm olomoucké radnice; Autor fotografie: Daniel Berka (Panda foto)
|
Orlice nad orlojem představuje znak Olomouce, jak vysvětluje článek Erby na radnici budou opět zářit barvami. První z nich už mohou lidé vidět. Znak je umístěn na barokním štítu na oválné kartuši. Znak, jak jej vidíme dnes, je pravděpodobně z 20. století. Na původním olomouckém znaku nad orlojem byl totiž i čestný štítek s iniciálami FMT (František a Marie Terezie). To po roce 1918 vadilo vlastencům. Orlice byla proto vytvořena znovu, zřejmě v roce 1926, kdy byl v protihabsburském duchu mírně pozměněn i orloj.
Takto je to i v Čarkovi, po prvorepublikovém zrušení polepšení od Marie Terezie. Písmena SPQO byla do znaku Olomouce vrácena až v roce 1993, a proto znak není jenom registrován, jako jiné historické znaky měst, kterým je udělována jen chybějící vlajka, ale byl Olomouci znovu udělen (viz datum rozhodnutí v Registru komunálních symbolů: 15. července 1993): V modrém poli stříbrno-červeně šachovaná korunovaná orlice se zlatou zbrojí a červeným jazykem, provázená v rozích zlatými majuskulními písmeny SPQO.
Jak si jistě všimnete, ačkoli v popisu vlajky stojí, že orlice má červený jazyk, na obrázku vidíte žlutý. Originální sken v Rekosu je ale jen znak. Obrázek vlajky je pouze ilustrační (ne originál). Když byl asi v roce 2006 zřízen Rekos, tak aby nemuseli skenovat obojí, nasypali tam schematické obrázky vlajek pořízené jedním z expertů podvýboru pro Vexiinfo.
Takže zákonný popis znaku a vlajky Olomouce s červeným jazykem je samozřejmě správný, i znak Jiřího Loudy, jen ne ta ilustrace vlajky. Přednost má vždy popis.