Hrad měl původně strážní funkci, nechal jej vybudovat císař Karel IV. roku 1356 na Říšské cestě mezi Prahou a Norimberkem na rozvalinách staršího štaufského hradu.
Pro naši historii je tento hrad významný tím, že se v galerii znaků, které byly nalezeny v jeho erbovním sále, nachází i znaky Moravy a Čech. Krátkou prohlídku hradu můžete zažít i shlédnutím videa, na jehož konci je pohled na tu část zdi, kde spatříte stříbrnočerveně šachovanou orlici.
Moravská orlice |
Dominantou hradu je erbovní sál se znakovou galerií objevenou roku 1934. Erby se skrývaly pod vrstvou staré malby. Je to nejvzácnější sbírka české a moravské heraldiky.
Název příspěvku je i názvem práce Vladimíra Růžka, Česká znaková galerie na hradě Laufu u Norimberka z roku 1361, Sborník archivních prací, 1988, roč. 38, čís. 1, s. 37-311. Informace najdeme i v článku Lenky Bobkové, Hrady Karla IV. v Laufu a Tangermünde, Panovnická reprezentace vepsaná do kamene, in: Verba in imaginibus. Františku Šmahelovi k 70. narozeninám, Martin Nodl – Petr Sommer (edd.), Praha 2004.
Odkaz na stránky se schématem sálu a fotografiemi: Wappensaal Wenzelschloss Lauf an der Pegnitz. Záběry erbů na stěnách sálu
Plastika sv. Václava |
Vlevo nejstarší znak města Prahy |
Erby šlechtických rodů |